Rádi byste v Brně pronajali pozemek, se kterým si nevíte rady? Má-li komerční potenciál, určitě se vám to vyplatí!

Uvažujete o tom, že byste v Brně pronajali pozemek, pro který nemáte rozumné využití? Nevěděli jste si s ním rady a nakonec jste dospěli k závěru, že bude nejlepší, když ho někomu dočasně „propůjčíte“ a to za přiměřenou úplatu? Vše nasvědčuje tomu, že by to mohlo být velice rozumné rozhodnutí a to hned z několika důvodů. V prvé řadě proto, že cena půdy setrvale a navíc vcelku svižným tempem roste, takže zbavovat se hodnotné a perspektivní nemovitosti definitivně, by asi nebylo právě chytré. Na prodej zkrátka zapomeňte! Přinejmenším na nějakou dobu. Vždy je tu také možnost, že budete pozemek za pár let potřebovat pro sebe nebo pro své děti. To je jistě rovněž pádný argument hovořící proti prodeji. Ale nechat nemovitost jen tak ležet ladem, by přece jen byla škoda. Než se vaše situace jakkoliv změní, vydejte se cestou pronájmu! V některých případech to může být po finanční stránce poměrně zajímavé. Nevěříte?

 

V Brně si pronájmem pozemku můžete slušně vydělat

Půda je velice hodnotná věc. Čím dál cennější. Obzvláště v místech, kde se jí nedostává. Velká města typu Brna jsou toho názorným příkladem. V nabídkách realitních portálů sice najdete desítky pozemků, ovšem takových, které jsou určeny k prodeji, nikoliv k pronájmu. Jejich ceny jsou navíc kvůli enormní poptávce závratné a klesat jen tak nebudou. Například taková stavební parcela je dnes „nad zlato“. Za podobně lukrativní zboží lze ale považovat rovněž pozemek, který má slušný komerční potenciál. A protože si něco takového každý koupit nemůže, řady zájemců o pronájem půdy, na níž lze podnikat, se pozvolna rozrůstají. Využijte toho! Pokud jste majiteli skutečně atraktivního pozemku, můžete na tom nepochybně vydělat. Na jaké peníze si přijdete, ovšem závisí na celé řadě okolností.

 

Nabídka komerčních pozemků v Brně (12/2021)

Velikost v m2 Lokalita Nájem
500 Slatina 14 600 Kč
530 Židenice 19 900 Kč
400 Žabovřesky 20 000 Kč
830 Ivanovice 25 000 Kč

 

Unikátní situace na trhu s nemovitostmi

Faktem je, že se dnes lidé zajímají o nemovitosti všeho druhu. A nejen v Brně, i když zde je poptávka přece jen silnější než ve většině míst naší republiky. Trh s nemovitostmi v podobné situaci snad ještě nebyl. Alespoň ne v novodobé historii. Horečka, bude to správné slovo. Byty, domy, rekreační objekty a samozřejmě také pozemky. To vše se prodává a pronajímá „jako na běžícím páse“. Dokonce ani nemusíte vlastnit nic mimořádného. Dobře pronajmout se dá například i zahrada, ovocný sad nebo třeba pastvina. Máte-li však k dispozici místo, které je z podnikatelského hlediska atraktivní, vyděláte samozřejmě více a na vážného zájemce nejspíš ani nebudete čekat nijak dlouho. A co kromě celkově vysoké poptávky rozhoduje o tom, kolik můžete za „propůjčení“ vaší nemovitosti pravidelně inkasovat? Na to se hned podíváme!

 

Na čem závisí hodnota vaší nemovitosti?

Jak snadno se vám pozemek podaří pronajmout a o jakou částku se díky tomu rozroste váš pravidelný příjem, o tom rozhodne hned několik zásadních věcí. Dejme tomu, že vlastníte již zmíněný pozemek, který je vhodný k provozování nějaké podnikatelské činnosti. V tom případě vám hraje do karet především skutečnost, že najít v Brně zajímavé místo pro byznys, není dnes nijak lehké. Některé firmy se proto vydávají cestou pronájmu, jiné začnou stavět „na zelené louce“ a někdy dochází třeba také k renovaci opuštěných výrobních areálů, kam se potom podnikatelé stěhují. Obecně lze však říci, že výši nájemného, které můžete za váš pozemek dostávat, ovlivňují zejména tyto faktory:

  • Rozloha
  • Možnosti využití
  • Lokalita
  • Stav pozemku
  • Celková dostupnost

 

Jděte na to chytře!

Přestože je poptávka po komerčně využitelných pozemcích v Brně značná, což je pro váš záměr jistě výhodné, měli byste na to jít chytře. Věřte, že to nejlepší, co pro sebe můžete v tomto ohledu udělat, je navázání spolupráce s realitním makléřem. Profesionál si bude vědět rady. Nastaví optimální výši nájemného tak, abyste si tzv. „přišli na své“, ale zároveň nemuseli na realizaci celého obchodu příliš dlouho čekat; to by se v případě příliš vysoké ceny mohlo docela snadno stát. Většina makléřů má nejen zkušenosti, ale zároveň disponuje těmi nejaktuálnějšími údaji z realitního trhu, které jsou pro správné nastavení ceny nezbytné. A co délka pronájmu? Je-li to s ohledem na podnikatelský záměr vašeho potenciálního nájemce jen trochu možné, dejte přednost uzavření smlouvy na kratší období. Nejlépe na rok nebo dva. Nikdy totiž nevíte, zda se v dohledné době přece jen nerozhodnete s pozemkem naložit jinak. Smlouvu můžete nakonec prodloužit vždycky.

 

Dobrý pozemek je hotové terno

Přece jen ještě trochu váháte, zda pozemek pronajmout nebo rovnou prodat? Věřte, že prodej by měl být až posledním řešením. Většina těch nejlepších a nejzkušenějších investorů vám bezpochyby potvrdí, že je to tak. Volného místa zkrátka neustále ubývá a ceny proto rostou. Z investičního hlediska může být koupě zajímavého pozemku dokonce výhodnějším a bezpečnějším krokem, než pořízení domu nebo bytu. Tak proč byste se ho zbavovali?

Jak rozlehlý pozemek máte k dispozici? A leží na okraji města nebo snad dokonce poblíž centra?

Jana Paulusová