Jak vybrat nejlepší kočárek právě pro vás?

Při hledání toho pravého musíte zvážit hned několik parametrů. Kromě těch objektivních jako jsou jeho typ nebo cena, se zamyslete hlavně nad tím, co konkrétně by vám mohlo usnadnit přepravu dítěte s ohledem na váš životní styl a koníčky. Stále si nejste jisti, co potřebujete? Vezměte si k ruce tohoto průvodce!

 

Konstrukce kočárku

Při výběru narazíte na následující konstrukční typy: hluboké kočárky, sportovní, dvojkombinace, trojkombinace a sourozenecké. Hluboké kočárky jsou nezbytné pro děti do 6 – 8 měsíců, kdy si ještě neumí samy sednout a v této pozici tělo udržet. Až bude jejich svalový a kosterní aparát vyvinutější, můžete přejít na používání sportovní varianty. Ta s vámi vydrží podstatně déle – až do 3 let věku dítěte. Praktickým kompromisem jsou kombinace 2 v 1 nebo 3 v 1, které tyto typy kombinují, respektive k nim přidávají ještě možnost kočárek proměnit v autosedačku. Sourozenecké kočárky jsou pak kategorií sami pro sebe.

 

Plánované používání

Žijete ve městě a čekají vás spíše procházky po udržovaných zpevněných cestách? Nebo naopak vyrážíte často do přírody? V prvním případě pro vás budou ideální kočárky s gelovými otočnými kolečky. S těmi bude velmi obratný, poradí si s městskou džunglí včetně výstupů a nástupů do prostředků MHD. To, že jízda s ním je pocitově tvrdší v případě dobré infrastruktury vůbec nevadí. Pro dobrodružství v přírodě a život na vesnici bude lepší sáhnout po kočárku s pevnými koly; jízda po nerovnostech s ním bude příjemnější.

 

Bezpečnost a ideální podmínky pro zdravý vývoj dítěte

  • Zcela zásadní je zajistit, aby dítě v kočárku mělo správnou oporu hlavy, krku a zad. To je extrémně důležité obzvlášť u novorozenců, jejichž zádové a krční svaly ještě nejsou zcela vyvinuty.

 

  • Bezchybné hygienické podmínky pak mohou pomoci vytvořit i zdánlivé detaily jako podložka z kokosových vláken, či otvor na odvětrávání kočárku ve stříšce. Použité textilie by měly být zdravotně nezávadné.

 

  • Aby cesta byla pro dítě bezpečná, ale také pohodlná, poohlédněte se po modelech se systémem na tlumení otřesů.

 

  • Korbička by měla být polohovatelná, nesmí jí chybět nastavitelné popruhy, které chrání dítě před vypadnutím nebo zraněním v případě náhlých pohybů.

 

  • Kočárek je v podstatě dopravním prostředkem svého druhu, proto by měl být vybaven bezpečnostní prvky v čele s pásy a brzdami.

 

  • Pokud se rozhodnete pořídit kočárek 3 v 1, ujistěte se, že autosedačka splňuje veškeré bezpečností předpisy a certifikace ECE R44/04.

 

Cena kočárku

Ta se pohybuje v širokém rozpětí. Sehnat lze kousky za méně než 5.000,- Kč, jejich cena se ale může vyšplhat klidně i nad 25.000 Kč. Vždy záleží pouze na vás, kolik peněz můžete a chcete investovat. Pokud sáhněte po těch nejlevnějších modelech, nemůžete očekávat, že budou konvertibilní, vyrobené ze zvlášť odolných materiálů a vysokým odpružením. S rostoucí cenou stoupá kvalita materiálů a jejich zpracování, přibývá současně příslušenství, které byste jinak museli samosatně dokupovat. Vůbec nejdražší jsou pak vícemístné kočárky pro sourozence. Z těch jednomístných si připlatíte u trojkombinačních modelů, ale i v tomto případě se jedná o jednorázovou investici do jednoho systému místo nákupu samostatného hlubokého kočárku, „sporťáku“ a autosedačky navrch.

 

Současný trh dětských kočárků nabízí nepřeberné množství možností. Kromě splnění technických a finančních požadavků by vám kočárek měl také zkrátka padnout do oka. A nezapomeňte při jeho nákupu ani na další kojenecké potřeby, které vám usnadní život. Nezbývá než popřát šťastnou ruku při výběru a spoustu skvělých zážitků z cest!

Jsou pro vás při výběru důležité recenze ostatních zákazníků? Co dalšího je pro vás směrodatné?

Jana Paulusová