Permanentní make up Gala studio Pro – tak trochu jiné tetování

Zaujal vás zkrášlovací salon permanentního make upu Gala studio Pro, prohlédli jste si stránky a jste překvapeni množstvím služeb, které nabízí? Jde ještě o stálé líčení, když se provádí také na pokožce hlavy či prsních dvorcích, nebo je to spíše tetování? 

“B” je správně, protože ve spolupráci s lékařskými obory bylo zjištěno, že technika permanentního make upu je vhodná, ne-li přímo vhodnější i na místa, která se dříve standardně tetovávala. Proč?  

Je rozdíl mezi permanentním make-upem a tetováním?

Ačkoli se při obou technikách barevné pigmenty aplikují pod kůži, rozdíl tu je, a to obrovský! Jde vpodstatě o drobnost – tetovacím barvám je vyhrazena jiná podpokožková vrstva než PMU, ale to způsobuje mnohé odlišnosti: 

  • v přirozeném vzhledu
  • v trvanlivosti
  • v účelu, za jakým se zákrok podstupuje
  • v bolestivosti a hojení

Tetování pro odvážné a extravagantní

U tetování se pigmentace nanáší do hlubší vrstvy kůže – nejméně 1 až 3 mm hluboko. To již zasahuje do druhé vrstvy zvané dermis a představuje zásadní porušení kožní integrity, které je bolestivé a vyžaduje čas, než se svrchní vrstva pokožky (epidermis) zacelí a zregeneruje. 

Protože v bezpečí pod kůží není vystaveno tolika vnějším vlivům, má tetování zůstat viditelné po celý život. Tomu má napomáhat větší množství výrazných barev, které bohužel dlouho nepodléhaly právním předpisům a někdy obsahují sloučeniny těžkých kovů. Tělo může na aplikaci barvy reagovat odpudivě. Imunitní systém rozpozná, že bylo s tělem provedeno něco, co není v souladu s jeho povahou, a chce se cizích těles zbavit. Obranné buňky se aktivují a transportují cizí tělesa krevním řečištěm do lymfatických cév. Na člověku se to projeví obvykle jen mírně zvýšenou teplotou a slabostí, které časem odezní, ale počítat se s nimi musí.

Jako extravagantní šperk

Tetování má několikatisíciletou tradici. Dokonce i Ötzi, 5300 let stará ledovcová mumie, měla desítky tetování! Důvody pro něj v minulosti byly kmenová příslušnost, členská značka, rituál nebo posvátná symbolika, zatímco dnes převládá spíše potřeba vyjádřit sebe sama, svou individualitu, sdělit okolí svůj světonázor, odlišit se od ostatních. Problémem se může stát, když se náhledy změní, protože co je hluboko, se odstraňuje těžko a zanechává stopy.

Permanentní líčení jako běžná šetrná péče

Stále trvající líčení je kosmetické ošetření, které podléhá nejpřísnějším hygienickým požadavkům a lze provádět pouze se zákonem povolenými barevnými pigmenty. Barvy jsou dermatologicky a alergologicky testovány. Nanáší se především pro zjednodušení každodenní rutiny, ale stále více také k zakamuflování jizev, asymetrie nebo kožních nedostatků.

U permanentního make-upu je práce prováděna šetrněji. Barevné pigmenty jsou aplikovány pouze na svrchní vrstvu kůže. Je to méně bolestivé a naštěstí to pro výsledný výtvor znamená menší odolnost. Vkus a věk klientů se totiž mění a do toho, jak mají správně vypadat oblouky obočí a tvar rtů, promlouvají také módní trendy. Proto je dobře, že staré linky nejpozději do tří let dokonale vyblednou a udělají prostor novým. U lékařského PMU lze zase v příslušných intervalech reagovat na změny tělesné váhy, ochablost svalů atp.

Krása nenápadnosti

Stručně shrnuto – hlavním účelem pigmentačního permanentního make – upu (a můžeme tak nazývat i úpravy paramedikální) je vytvoření přirozeného vzhledu, který nevzbudí podezření, že je výsledkem nějakého zákroku. Toho se dociluje trochu jinak, než když chcete mít ozdobené např. předloktí něčím, čeho si každý hned zaručeně všimne. Proto se mu nemůže říkat tetování, a je to dobře, protože ho v mnohém předčí. 

Která část vaší pokožky potřebuje vylepšit?

Jana Paulusová