Od prvních tenisek až ke slavným sneakerům black Air Force 1

Dějiny sportovních bot s gumovou podrážkou kupodivu začínají ve století páry. Teprve 150 let po vynálezu pryže spatřily světlo světa kultovní botasky v provedení white nebo black Air Force 1, které letos slaví rovné čtyři dekády na trhu. Prozkoumejte šokující souvislosti mezi nimi a pneumatikami.

Vynálezci tenisek netušili, že si je jako black Air Force 1 oblíbí celá planeta

První půlka 19. století se nesla ve znamení experimentů s kaučukem, který měl úžasné vlastnosti. Bohužel nedokázal odolat nízkým ani příliš vysokým venkovním teplotám. Teprve americký chemik Charles Goodyear roku 1839 náhodně zjistil, že je kaučuk pro jeho stabilizaci nutné roztavit neboli vulkanizovat. Tímto objevem se tedy datuje vznik moderní pryže, kterou někdy kolem roku 1860 aplikovali v Anglii stejně jako v USA na podrážky plátěné obuvi. Sériovou výrobu tenisek spustila až koncem století páry firma US Rubber Company. Do vzniku kultovních black Air Force 1 tehdy ještě zbývalo nějakých 90 let.

Gumy jako obutí pro auta a předchůdci black Air Force 1 pro lidi

Objevitel všestranně použitelné gumy chodil oblečený do gumového pláště, nosil gumové boty a peníze si ukládat do pryžové peněženky. Ale jak už to tak u géniů bývá, utonul Charles Goodyear nakonec v dluzích, zatímco vychytralci díky jeho vynálezu zbohatli. Koncem 19. století, dávno po Charlesově smrti, vznikla firma Goodyear Tire and Rubber Company nesoucí alespoň jeho jméno. V současnosti patří mezi globální hráče na trhu s pneumatikami.

Kromě automobilového průmyslu si gumu oblíbili i zástupci jiných odvětví včetně obuvníků. Přelom  19. a 20. století se tak považuje za definitivní průlom ve výrobě bot s pryžovou podešví, které se nosily na pláž, na tenis a sport obecně. Slavný hollywoodský herec James Dean z nich v 50. letech udělal symbol mladé generace a první black Air Force 1 se za dalších 27 let dostaly do každého botníku.

Jak americký návrhář přesedlal z vozu Pontiac na kecky black Air Force 1

Když se designér Bruce Kilgore počátkem 80. let minulého století přidal k expertům, kteří se pokoušeli sestrojit prototyp pérovacích tenisek, tak se pomyslný kruh začínající objevem gumy uzavřel. Odpružený nárazník do aut inspiroval Bruceho k použití stejného materiálu na podrážku sportovních bot. Firma Nike tak roku 1982 představila black Air Force 1, které při doskoku pefektně tlumily otřesy. Co nevidět si ikonické sneakery začali obouvat rapeři. Od nich pak okoukala drsný streetový styl veřejnost a nejprodávanější tenisky všech dob dodnes válcují žebříčky všech obuvnických hitparád. Kecky na vysoké gumové platformě nosí muži i ženy bez ohledu na věk, rasu a společenský původ. Chodí v nich filmové hvězdy i normální smrtelníci.

Teď už víte, že semínko tenisek bylo zaseto v 19. století páry. Tehdy byla naše země ještě součástí Rakouska Uherska a vřela obrozením. Umělci a spisovatelé tu svými díly doslova budili národ ze sna, zatímco se v zámoří pomalu rodila streetová legenda, v níž chodíme dodnes. Tenisky určené zpočátku jen pro bohaté už nosíme všichni. Tak až budete obnovovat botník, zvažte nákup jednoho páru black Air Force 1. Černá barva se totiž hodí ke všemu. Navíc si v pohodlných botách můžete udělat celodenní výlet do přírody nebo se v nich procházet celý den po městě.

Jana Paulusová