Postel není postel bez polštáře – alespoň pro většinu lidí je součástí lůžkovin stejně jako vzduch, který dýcháme. Kromě „faktoru pohodlí“ je nejdůležitějším požadavkem na polštář, aby optimálně podpíral oblast krku během spánku. Na trhu je velký výběr polštářů z různých materiálů s různou výplní v různých variantách. Často příliš velký na to, aby laik spolehlivě našel polštář, který umožňuje nejpohodlnější a ergonomicky optimální polohu ležení.
Rozhodující je poloha ve spánku
Úkolem polštáře je vyplnit prostor mezi matrací a hlavou/krkem tak, aby nedocházelo k podlomení krční páteře a aby se hlava při ležení nenakláněla nahoru ani dolů. V závislosti na poloze spánku se liší jak tvar kompenzované dutiny mezi matrací a oblastí hlavy, tak i výška požadované podpěry. Polštář by proto měl být vybrán tak, aby vás dokonale podepřel ve spánkové poloze, ve které většinu času ležíte.
- Těm, kdo spí na boku, polštář nesmí sahat pod rameno, ale pouze podpírat hlavu a krk. Proto se doporučuje opěrný polštář o rozměrech 40×80 cm nebo 40×60 cm. Při pořizování byste si měli zkusit lehnout na polštář a nechat druhou osobu, aby zkontrolovala, zda je vaše páteř v přímé linii a osa ramen je v pravém úhlu k matraci.
- Zádoví spáči by se měli ujistit, zda jejich polštář není příliš vysoký. K udržení hlavy ve vodorovné poloze obvykle postačí relativně plochý polštář – nikdy by neměl být nakloněn nahoru. V této spánkové poloze je úkolem polštáře především správná podpora lordózy v oblasti krčních obratlů. Proto je nejlepší ležet na plochém krčním polštáři, který je podpírá s ergonomickým vyvýšením v oblasti spodní části lůžkoviny.
- Vyznavači nedoporučované polohy na břiše teoreticky žádnou podušku pod hlavou nepotřebují, protože si jejím užitím přetahují krk a ohýbají páteř nesprávným směrem. Když to jinak nejde, doporučuje se nejplošší možný polštář, do nějž se nelze zabořit a do kterého někteří výrobci tvarují speciální prohlubně na místo nosu a úst.
Zanedbat výplň se nevyplácí
Za klasiku stále hodně lidí automaticky považuje péřové a prachové polštáře, které mají své výhody (jsou pevné a hřejivé), ale nelze doporučit všem. Mezi moderní nebo znovuobjevené další výplně patří:
- výplně z koňských žíní, ovčí vlny a velbloudího peří. Výplň polštáře z koňských žíní (rouno z ocasu a hřívy) je velmi pevná a plochá, zatímco čerstvá vlna a velbloudí srst mají měkké a přizpůsobivé vlastnosti.
- výplň z bavlny. Při použití pravého přírodního mikrovlákna je polštář velmi lehký, gramáž téměř není patrná.
- umělohmotné pěnové vločky. “Umí” vysoký polštář a poskytují velkou prodyšnost, poradí si s potem.
- kuličky z dutých vláken. Jsou snadno pratelné a vhodné pro alergiky.
A co údržba?
Polštáře s volnou náplní by měly být pravidelně načechrány, aby se zachovala nadýchanost a přizpůsobivost. U pratelných náplní je vhodné prát celý polštář zhruba každých šest měsíců, totéž platí pro pratelné potahy polštářů na podporu krku s pěnovým jádrem. Pokud se uživatel silně potí nebo je alergický na domácí prach, může být vhodné i častější čištění.
Lpění na starém u polštářů není na místě
Jakmile se plnící síla sníží, v jádru jsou viditelné prohlubně nebo pěna zkřehne, je čas koupit nový polštář. Z hygienických důvodů by se měl nepratelný polštář vyměnit nejpozději po dvou letech. Polštáře s pěnovým jádrem vydrží v průměru asi pět let. Vzhledem k tomu, že sypké výplně trpí únavou materiálu o něco rychleji (materiál se „slisuje“) a tím ztratí objem a nosnou sílu, může mít smysl polštář po cca třech letech vyměnit nebo jej alespoň nechat doplnit.
Podle čeho si vybíráte polštáře a jak často je měníte?
"Mou vášní je blogování o zdraví a kráse, jinak pracuji také jako webdesignérka na volné noze. U všeho, čemu alespoň trošku rozumím, se ráda podělím o nějaké zajímavé tipy! Pocházím z Ostravy, nejlépe se ale cítím ve svých milovaných Beskydech. Třeba se tam někdy potkáme!"
Latest posts by Jana Paulusová
(see all)