Víte, co všechno dokážou misky pro psy?

Pořízení misky pro psy je samozřejmým nákupem každého chovatele. Naši milovaní čtyřnozí přátelé nemusí přijímat potravu zrovna z talíře se zlatým okrajem, ale neměli by jíst ani z holé podlahy. To konečně není důstojné pro žádné domácí zvíře, byť by bylo drženo celoročně pouze venku.  

Pokud by snad někoho ekonomicky smýšlejícího napadlo nabídnout psovi nějaké vyřazené nádobí z kuchyně, brzy by zjistil, že to nebyla dobrá volba. Psí misky jsou speciálně uzpůsobené způsobu, jakým psi konzumují potravu, a zakoupením nějakého typu si výrazně zjednodušíte péči o psa.

Univerzální misky pro psy? Neexistují!

Divíte se? Jasně, že miska funguje  především pro jednu věc: jako místo, kam pro psa připravujeme jídlo a vodu. Ale protože každý pes je skutečně “jiná ves”, je třeba při jejím výběru zohlednit celou řadu skutečností. A to i v případě, že po nádobce budeme požadovat opravdu pouze to, aby posloužila zvířeti jako jídelní talíř. 

Malému malou, divokému nerozbitnou

  • První faktor, který je třeba zvážit, je psí rasa. Čivava nutně nepotřebuje misku, která je větší než ona sama a bernardýn by pravděpodobně vypadal přinejmenším podrážděně, kdyby jeho miska na jídlo měla z jeho pohledu velikost ořechové skořápky.  K zohlednění není jen absolutní výška, ale také fyzické vlastnosti, jako jsou obzvláště dlouhé uši – ty nepříjemně padají do jídla – nebo velmi krátký čenich. 
  • Kromě toho hraje roli i temperament, protože miska bouřlivých zvířat potřebuje jiné vlastnosti než u pohodovějšího typu. Pokud je miska například příliš lehká, hrozí její převrácení nebo to, že ji vynalézavé zvíře použije jako hračku. Stejně tak by miska neměla umožňovat psovi sebou posunovat. Malé gumové nožičky jsou zde řešením. Dělají nádobu protiskluzovou.
  • Z čeho je miska vyrobena, zásadně ovlivňuje její funkčnost. Lehké plastové misky jsou levné a na trhu se vyskytují v mnoha variantách. Snadno se čistí, ale obvykle pro psa není problém přinutit je, aby změnily místo. Keramické misky jsou stabilnější a dobře udržovatelné, ale nejsou imunní vůči rozbití (např. když je pejsek nedočkavý a prostě vám vyrazí misku z ruky). Jako zlatá střední cesta se může jevit nerezová ocel, ale i ta by měla být opatřena nějakou protiskluzovou úpravou. 

Misky budoucnosti aneb pokrok nezastavíte

Krmení jako většina každodenních rutinních činností může zahrnovat některé problémy. Kdo by nikdy neslyšel o psovi, který hltá tak rychle, že si přivodí trávicí obtíže? Novodobé misky jsou speciálně vymyšleny k eliminaci:

  • Problémů s nestandardní velikostí psa – obři se nemusí ohýbat díky podávací liště, nebo naopak nastavitelná miska stoupá vzhůru společně se štěnětem. Jídelní náčiní s nastavitelnou výškou je také výhodnou koupí, když má domácnost více čtyřnohých miláčků různé velikosti (a živočišného druhu, ale raději psům o tom, že jejich misku může použít i kočička, neříkejte).
  • Nesnází se špatným odhadem krmiva – na miskách vybavených váhou majitel vidí černé na bílém, kolik krmiva psovi přidělil
  • Hladovění – protože programovatelný podavač zvládne vydat stravu i v případě majitelovy nepřítomnosti.
  • Hltání a zažívacích obtíží – taková nádoba je tvarována tak, aby se pes nedostal celým čumáčkem do misky a tím do krmiva. Malá převýšení zajišťují, že krmivo lze lovit pouze v malých dávkách. Pes díky tomu žere mnohem pomaleji a většinou důkladněji žvýká.
  • Kontaminace či jiného znehodnocení potravy – když má zvíře dost a opustí “jídelnu”, víko reaguje na senzor a přiklopí zbytek potravy.

Psa můžete krmit lépe a poloautomatizovaně díky mírně vylepšenému tradičnímu příslušenství. Není to dobrá zpráva? 

Kolik času a energie vás denně stojí krmení vašich zvířat?

Jana Paulusová