Netoxická domácnost! Jak na to?

Netoxická domácnost? Dá se vůbec v dnešní době něco takového opravdu praktikovat? Ano, dá! A my víme, jak na to. Že nevíte, o čem je řeč? Nebo ji naopak dávno praktikujete? Tak či tak, čtěte dál, třeba vám náš článek nabídne zajímavou inspiraci. Netoxická domácnost znamená eliminaci co nejvíce umělých chemických přípravků v domácnosti. Představíme vám je a nabídneme alternativu. Důvodem k upuštění od používání škodlivé chemie jsou časté alergie a touha po zdravém životním stylu.

Prací prášky a gely

Současné prací prášky patří mezi další skupinu chemických koktejlů, které nevyhovují úplně každému. O jejich používání musejí přemýšlet alergici nebo maminky malých miminek.

Alternativa: Vajíčko na praní – za pár set korun koupíte vajíčko, jež obsahuje turmalínové keramické pelety a také minerální bílé pelety. Vajíčko vložíte do pračky a nic dalšího není třeba. Vajíčko také pomáhá mechanicky odstraňovat nečistoty z prádla.

Domácí prací sliz – s pomocí vody, prací sody a nastrouhaného BIO mýdla vyrobíte opravdu neutrální a netoxický prací prostředek, který i přes svoji jednoduchost nabízí kvalitní vyprání prádla. Nebude sice vonět jako po komerčních pracích prostředcích, vaše prádlo bude ale vyprané a pokud jej pověsíte na letní slunce ven, bude doopravdy vonět čistotou.

Denní líčení

Běžně nabízená dekorativní kosmetika je, co se týče obsahu umělých chemických koktejlů opravdovým šampionem! Stačí zmínit například parabeny, ftaláty nebo třeba silikony. Škodlivost těchto chemických látek se bohužel stále ještě testuje na zvířatech. A to se nám zkrátka nelíbí.

Alternativa:

Zdravá dekorativní kosmetika

Na trhu se naštěstí objevil zajímavý podíl firem, které nabízejí kosmetiku včetně té dekorativní s obsahem co nejmenšího nebo žádného podílu těchto chemických koktejlů. Jedno je jisté, sice si trochu připlatíte, ale budete mít jistotu, že každodenní péče o vaši pleť a také líčení nebude škodlivé a bude v souladu s vaším přesvědčením a také s přírodou.

Permanentní make-up

Zaujal nás také tento způsob, jak úplně odbourat nutnost se líčit. Nechte si svoje líčení odborně vytetovat!

Můžete tak získat krásně orámované rty, které budou vypadat jako čerstvě nalíčené. Permanentní linky se vám nikdy nerozmažou.  A například obočí, které vám vytvoří v salonu permanentního make-upu, bude krásně symetrické a k nerozeznání od toho nalíčeného.

Mezi nesporné výhody permanentního make-upu patří:

Vydrží až dva roky

  • budete nalíčená za každé situace
  • nemusíte kupovat dekorativní a odličovací kosmetiku
  • barvy na permanentní make-up jsou zdravotně nezávadné

Úklid – ocet zvládne vše

Stále kupujete nové a nové zaručené prostředky na úklid v koupelně, na záchodě nebo v kuchyni? Můžete s tím klidně přestat.

Alternativa:

Ocet!

My máme rádi jednoduchost, a proto volíme pro úklid jako hlavní prostředek obyčejný ocet! Ano, ten totiž funguje skoro na vše. Přidáním do vody nahradí spoustu různých prostředků. A pokud máte rádi na úklid něco voňavého, naložte si do octa třeba pár slupek od pomeranče. Za týden budete mít parádně navoněný prostředek! Doma si také můžete vyrobit univerzální čistič, který vás možná překvapí svojí účinností a vůní.

A jak jste na tom s chemií v domácnosti vy? Nedáte dopustit na běžné produkty z drogerie, protože jedině ty se vám zdají, že fungují? Bojíte se vyzkoušet alternativní produkty nebo jste jim již dávno podlehli? Dáte nám o vašem vztahu k chemii v domácnosti vědět.

Jana Paulusová