Nejčastější sexuální dysfunkce českých mužů a žen

Trápí vás nějaká sexuální porucha? Nejste v tom sami, alespoň to jasně říkají statistiky. Z jejich dat se také může zdát, že mužů řešící takové problémy přibývá, i když tyto údaje mohou být zkreslené tím, že čím dál více pánů se nebojí tyto potíže přiznat a mluvit o nich. Pojďte se s námi zajímavými přehledy probrat!

 

Vůbec se nejedná jen o poruchy erekce

Byť právě erektilní dysfunkce (ED) je tou vůbec nejčastější. Podle výzkumu s ní má zkušenosti více než 50 % mužů. Občasná porucha ztopoření penisu není ničím, čím byste se měli až tak znepokojovat. Pokud ale těchto epizod přibývá a cítíte se kvůli tomu nekomfortně, nebo problém přetrvává více než 6 měsíců, pak byste se měli obrátit na lékaře. V léčbě ED stále hraje prim užívání Viagry, k dispozici ale jsou kvalitativně stejné alternativy v podobě nejlevnějších generik Cialisu, Levitry nebo právě Viagry.

 

Jaké jsou další nejčastější sexuální poruchy?

  • Předčasná ejakulace

Jde o druhou nejhojněji se vyskytující dysfunkci, což vyvrací zažitý mýtus, že se týká pouze mladých a nezkušených mužů. Stejně jako ED bychom za ní mohli najít celou řadu fyziologických a psychologických příčin, zejména stres, dlouhou sexuální abstinenci nebo zkrátka vyšší citlivost nervového systému. Léčba i v tomto případě může spočívat v užívání medikamentů, jenž vzrušivost utlumí. Doporučuje se také zvýšení četnosti pohlavních styků, posilovací a relaxační cviky, popř. psychotherapie.

 

  • Nedostatek sexuální potřeby

Přepracování, únava, stres – výrazné charakteristiky hektického života, který mnoho z nás vede nízkému libidu jen nahrávají. Stejně tak jako nezdravý životní styl bez dostatku fyzické aktivity, za to plný nevyvážené stravy, alkoholu a dalších zlozvyků.

 

Libido, stejně tak jako erekci, ovlivňuje hladina mužského hormonu testosteronu. Ten může být nižší z výše uvedených důvodů, ale klesá také přirozeně s postupujícím věkem, kvůli vrozené vadě nebo skryté nemoci. Negativní vliv na jeho množství má i nedostatečný příjem minerálů a vitamínů. Obzvlášť důležitý je zinek, který najdete mimo jiné v ústřicích, velmi známém afrodiziakum.

 

Pro zajímavost, opačný problém, tj. nadměrnou sexuální potřebu, pociťuje téměř čtvrtina můžu. Následující sexuální dysfunkce se pak objevují ve značně menším množství.

 

  • Chybějící ejakulace
  • Opožděná ejakulace
  • Bolesti při souloži

 

A jak jsou na tom ženy?

Překvapilo by vás, že je trápí sexuální poruchy v mnohem větší míře? Jejich potíže jsou ale narozdíl od těch mužských mnohem provázanější.

 

Vůbec nejčastěji se ve statistikách uvádí nedostatečná vaginální lubrifikace (54 %), následovaná bolestivým sexuálním stykem (47 %) a nedostatkem libida (42 %). Jejich vzájemná souvislost je evidentní.

 

Samostatným a velmi četným fenoménem je tzv. anorgasmie – neschopnost dosažení orgasmu, kterou stejně jako nedostatečnou sexuální touhu řeší 42 % Češek. Poměrně ojedinělý je na druhé straně vaginismus, nedostatečné uvolnění poševních svalů, ktery způsobuje bolesti nejen při sexu, ale třeba i zavádění tamponu. Trpí jim zhruba 8 % žen.

 

To, že ne vždy vše funguje bezchybně, je naprosto normální. Pokud ovšem potíže přetrvávají, výrazně ovlivňují vaše sebevědomí a přináší do vztahu výraznější neshody, řešte to včas. Tyto sexuální dysfunkce mohou totiž předznamenávat celou řadu v těle probíhajících nemocí, o kterých nemusíte mít ani tušení. Otevřenost a partnerské porozumění jsou rovněž naprosto klíčové. Stud není na místě – jak vidíte rozhodně nejste jediní!

Máte problém o sexuálních poruchách mluvit? Jak je řešíte?

Jana Paulusová