Čekáte miminko? Pozor na kosmetiku, kterou používáte!

Těhotenství je bezesporu jedinečné období v životě ženy – krásné, plné očekávání a změn. Ale ať chcete nebo ne, je s ním spojená i řada omezení. Kromě toho, že musíte více hlídat jak se stravujete a hýbete, více byste měla přemýšlet o tom, jakou kosmetiku používáte. Prostřednictvím kůže totiž vaše tělo a následně i miminko vstřebá všechno, co na ni nanesete.

 

Retinol

Jde o derivát vitamínu A na kterém samo o sobě špatného není vůbec nic. Jeho dostatečné množství je dokonce důležité pro správný embryonální růst. Problém nastává, přijímate-li ho v nadměrné míře. Ten některé studie dávají do souvislosti s vývojovými vadami srdce, mozku a míchy miminka. V průběhu těhotenství se tak doporučuje kosmetice s retinolem vybýbat pro úplnou eliminaci rizik, přestože byste ho takto vstřebala jen minimálně. Nejčastěji najdete jeho zastoupení v přípravcích proti akné a stárnutí kůže.

 

Chemické opalovací krémy

Apropos stárnutí kůže – nejúčinnější pomocníci jsou kvalitní opalovací a denní krémy s SPF ochranou. Ale velký pozor na to s jakou! Obecně se doporučují přírodní opalovací krémy s obsahem oxidu zinečnatého nebo titaničitého, který na kůži fyzicky vytváří ochranný film, téměř jako skutečné brnění. Naproti tomu konvenční prostředky fungují na bázi chemických filtrů jako oxybenzon a avobenzon. Ty jsou schopny narušit hormonální systém dospělého, natož pak dítěte. Bylo prokázáno, že skutečně mohou negativně ovlivnit zdraví plodu a mít za následek dětskou obezitu nebo třeba ADHD.

 

Esenciální oleje

Překvapení? Vždyť přírodní éterické oleje jsou přece tělu přirozené? Pojďme si to trochu rozvést. Ne všechny jsou totiž pro období těhotenství vhodné, navíc velmi záleží na jejich koncentraci. Je známo, že šalvěj a jasmín podporují kontrakce. Šalvěj spolu s rozmarýnem mohou způsobit krvácení a rozmarýnový olej pak prokazatelně zvyšuje krevní tlak.

 

Pokud si do svého beauty rituálu chcete zařadit aromaterapii, pečlivě se o produktu informujte. Zvláště pak nemáte-li s ním zkušenosti, není od věci se poradit s lékařem. Problém by mohl nastat chystáte-li se použít čisté esenciální oleje. Esenciální oleje v luxusní přírodní kosmetice (jakožto jedna z přísad) jsou zředěné a jejich používání rizikové není.

 

Parabeny

Běžně používaný konzervační prostředek v kosmetice má od nás jasné NE! Tyto extrémně snadno vstřebatelné látky jsou dalšími tzv. hormonálními disruptory. Narušenou hormální rovnováhu byste jednoduše nechtěly mít za žádných okolností, tím spíše v tomto tak delikátním období. Existují renovované studie, jenž dokazují spojitost prenatální expozice určitých druhů parabenů s celou škálou problémů v těhotenství a dětství, včetně potratu, nízké porodní hmotnosti, obezity, zhoršeného růstu plodu a poruchami chování.

 

Používání přírodní kosmetiky je vždycky dobrý nápad a to nejen v době, kdy se těšíte na nový přírůstek v rodině. Clean beauty kosmetika nabízí nepřeberné množství alternativ, o jejichž zdravotní nezávadnosti není pochyb. Maminky, rozmazlujte se a s miminkem si dopřávejte to nejlepší!

Jak se změnily vaše beauty návyky během těhotenství? Je něco, co se vám velmi dobře osvědčilo?

Jana Paulusová