Trápí vás nějaká sexuální porucha? Nejste v tom sami, alespoň to jasně říkají statistiky. Z jejich dat se také může zdát, že mužů řešící takové problémy přibývá, i když tyto údaje mohou být zkreslené tím, že čím dál více pánů se nebojí tyto potíže přiznat a mluvit o nich. Pojďte se s námi zajímavými přehledy probrat!
Byť právě erektilní dysfunkce (ED) je tou vůbec nejčastější. Podle výzkumu s ní má zkušenosti více než 50 % mužů. Občasná porucha ztopoření penisu není ničím, čím byste se měli až tak znepokojovat. Pokud ale těchto epizod přibývá a cítíte se kvůli tomu nekomfortně, nebo problém přetrvává více než 6 měsíců, pak byste se měli obrátit na lékaře. V léčbě ED stále hraje prim užívání Viagry, k dispozici ale jsou kvalitativně stejné alternativy v podobě nejlevnějších generik Cialisu, Levitry nebo právě Viagry.
Jde o druhou nejhojněji se vyskytující dysfunkci, což vyvrací zažitý mýtus, že se týká pouze mladých a nezkušených mužů. Stejně jako ED bychom za ní mohli najít celou řadu fyziologických a psychologických příčin, zejména stres, dlouhou sexuální abstinenci nebo zkrátka vyšší citlivost nervového systému. Léčba i v tomto případě může spočívat v užívání medikamentů, jenž vzrušivost utlumí. Doporučuje se také zvýšení četnosti pohlavních styků, posilovací a relaxační cviky, popř. psychotherapie.
Přepracování, únava, stres – výrazné charakteristiky hektického života, který mnoho z nás vede nízkému libidu jen nahrávají. Stejně tak jako nezdravý životní styl bez dostatku fyzické aktivity, za to plný nevyvážené stravy, alkoholu a dalších zlozvyků.
Libido, stejně tak jako erekci, ovlivňuje hladina mužského hormonu testosteronu. Ten může být nižší z výše uvedených důvodů, ale klesá také přirozeně s postupujícím věkem, kvůli vrozené vadě nebo skryté nemoci. Negativní vliv na jeho množství má i nedostatečný příjem minerálů a vitamínů. Obzvlášť důležitý je zinek, který najdete mimo jiné v ústřicích, velmi známém afrodiziakum.
Pro zajímavost, opačný problém, tj. nadměrnou sexuální potřebu, pociťuje téměř čtvrtina můžu. Následující sexuální dysfunkce se pak objevují ve značně menším množství.
Překvapilo by vás, že je trápí sexuální poruchy v mnohem větší míře? Jejich potíže jsou ale narozdíl od těch mužských mnohem provázanější.
Vůbec nejčastěji se ve statistikách uvádí nedostatečná vaginální lubrifikace (54 %), následovaná bolestivým sexuálním stykem (47 %) a nedostatkem libida (42 %). Jejich vzájemná souvislost je evidentní.
Samostatným a velmi četným fenoménem je tzv. anorgasmie – neschopnost dosažení orgasmu, kterou stejně jako nedostatečnou sexuální touhu řeší 42 % Češek. Poměrně ojedinělý je na druhé straně vaginismus, nedostatečné uvolnění poševních svalů, ktery způsobuje bolesti nejen při sexu, ale třeba i zavádění tamponu. Trpí jim zhruba 8 % žen.
To, že ne vždy vše funguje bezchybně, je naprosto normální. Pokud ovšem potíže přetrvávají, výrazně ovlivňují vaše sebevědomí a přináší do vztahu výraznější neshody, řešte to včas. Tyto sexuální dysfunkce mohou totiž předznamenávat celou řadu v těle probíhajících nemocí, o kterých nemusíte mít ani tušení. Otevřenost a partnerské porozumění jsou rovněž naprosto klíčové. Stud není na místě – jak vidíte rozhodně nejste jediní!
Máte problém o sexuálních poruchách mluvit? Jak je řešíte?