Komu se nelíbí pihy?

Teprve něco málo času uběhlo od dob, co byla zrzavá a pihatá synonymem pro ošklivou. Názor na přtažlivost se ale mění a dnes jsou zrzky považovány za výjimečné krásky s výrazným sexappelem. Právě pro lidi se zrzavými vlasy je také typické větší množství pih, k tomuto fototypu to zkrátka patří. Ale teoreticky se pihy mohou dělat a také dělají každému. Pokud je jich přespříliš nebo se shlukují natolik, že souvisle pokrývají větší plochu, může to pro někoho představovat problém.

 

Přirozená reakce na sluníčko

Pihy nejsou škodlivé a nejsou známkou zdravotního problému. Jsou to jen pigmentové buňky schopné se zbarvovat (buňky obsahující pigment), které jsou obsaženy v kůži v malém množství. Co se týče barvy, jsou obvykle hnědé nebo světle hnědé, ploché a velmi malé. Někdy se překrývají a potom se zdají větší. Způsobit nebo je ztmavit, a tedy zvýraznit může pobyt venku na slunci. Od mateřských znamének, s nimiž jsou často zaměňovány, se liší tím, že nejsou vystouplé, jde pouze o “flíčky”, které by teoreticky mohly být namalované barvou.

 

S největší pravděpodobností se udělají u lidí, zejména děti, se světlou pletí (to znamená, že jejich kůže a oči mají světlou barvu). Jen se pokuste vybavit, jak moc světle modré oči mají právě skandinávské typy anebo zrzci. Takoví jedinci disponují v kůži menším množstvím melaninu, což je substance vyráběná jistými kožními buňkami (nazývanými melanocyty); pomáhá chránit pokožku před poškozením sluncem tím, že odráží a pohlcuje ultrafialové (UV) paprsky. Čím více melaninu je v kůži, tím tmavší barvu má a tím méně pih se na ní udělá.

 

Lidé se světlou pletí mají většinou v kůži učitý deficit melaninu, ale některé z jejich melanocytů – aby se nedostatek vyrovnal – vytvářejí více melaninu, když jsou vystaveny slunci a pociťují tedy jakýsi stres. Takže místo toho, aby se snadno opálili, občas se jim objeví pihy.

 

Proti paprskům paprskem

Pihy u dětí – jakkoli mohou být impulsem pro škádlení mezi vrstevníky nebo způsobovat svému nositeli mindrák – někdy s přibývajícím věkem samy vymizí. Dospělý jedinec na ně nahlíží jinak. Pokud dojde k názoru, že mu sluší, je všechno v nejlepším pořádku. Komplikací bývá, pokud se pihy začnou nezřízeně množit a opticky zvětšovat do podoby velkých pigmentových skvrn, jež známe z tváří starých lidí. Odstranění pih je bohudíky dostupná a nekomplikovaná záležitost. Provádí se v duchu hesla “čím ses zkazil, tím se naprav” laserovým paprskem.

 

Záření laseru způsobí v buňkách opačnou reakci; laicky můžeme říci, že je vybělí, i když ve skutečnosti způsobí rozpad pigmentových buněk a jejich vydrolení. Zásah pro zdravou pokožku nenese ani minimální riziko. Na seriózních klinikách je před laserovým ošetřením samozřejmostí vyšetření každé kožní anomálie, která má být zničena, aby byly vyloučeny jakékoli známky malignity. To platí i pro odstraňované pihy.

 

Alespoň jednu pro krásu si ponechte

Při žehrání na pihy v obličeji nezapomeňte na to, že pro mnohé jsou synonymem zajímavosti a krásy. Dámy v minulých staletích si domalovávaly na správně vyměřeném místě v obličeji nebo dekoltu pihu, aby na sebe upoutaly pozornost nebo se v očích mužů staly přitažlivějšími. Modelka Cindy Crawford dokonce na neodstraněném kožním výrůstku zvýrazněném pigmentací, který si navzdory doporučením svého manažera ponechala v blízkosti horního rtu, udělala kariéru. Pro počet ponechaných pih i pro počet těch, které si chceme ponechat, platí ono trefné a univerzální “všeho s mírou”.

Vzpomínáte si, že by se v dětství někdo ve vašem okolí posmíval vrstevníkům kteří měli pihy? Vadí vám více pihy v dekoltu nebo na obličeji, nebo je považujete za jev, který spíše přidáváme na kráse? Znáte někoho, kdy by toužil po pihovatosti?

Jana Paulusová