Existují v dnešní době ještě nějaké typické hračky pro holky?

Když člověk poslouchá názory některých genderových aktivistů, nabývá dojmu, že spojení hračky pro holky bude co nevidět zakázané. Tyto stereotypy prý děti omezují a pokřivují jejich vývoj. Naštěstí mnohasetletá zkušenost lidstva hovoří opačně a v kolektivním podvědomí je pevně ukotveno, že rozdíly mezi pohlavími zkrátka jsou a projevují se už od nejútlejšího věku, nejpozději od 3 let.

Kdyby měl člověk čas na nějaké ty sociální experimenty (a šel by například se skupinou dívek do obchodu s hračkami jako nestranný pozorovatel zkoumající, co je nejvíce zaujme), zjistil by následující: dívky mají zájem hlavně o zvířátka a panenky a o hry na hraní rolí. Měkké hadrové panenky a plyšové hračky jsou vhodné především pro děvčátka do tří let. Od čtyř let se zájem o módní panenky zvyšuje. Kromě toho mnoho dívek ve věku od sedmi let baví logické hry. Dívky skutečně dospívají o něco dříve, takže začínají dříve i přemýšlet. 

Hlavně vyjít vstříc zájmům a individuálním dispozicím

Každý rodič pochopitelně zná nejen pohlaví svého dítěte, ale také to, k čemu inklinuje, jaké vlohy a nadání se u něj začínají projevovat nebo o co se momentálně (pod vlivem oblíbené pohádky nebo vzoru staršího sourozence) zajímá. Pokud je rodič dostatečně vnímavý, nepotřebuje žádnou pedagogicko – psychologickou poradnu, aby rozpoznal milovníka pohybu, budoucího vášnivého čtenáře nebo hudebníka. Právě v zájmech dětí předškolního věku jsou velké rozdíly nejen mezi dávkami a chlapci, ale často od dítěte k dítěti. Na druhou stranu správně vedené dítě je zvídavé a dlouho se zajímá svým způsobem o všechno. Pak je moudré podporovat jeho vývoj ve všech směrech. 

Vezmeme-li si na pomoc statistiky a jistou dávku zobecnění, dívky mají velmi rády ruční práce a malování a obvykle rády experimentují s materiály. Podobně jako chlapci jsou i dívky rády fyzicky aktivní a milují pohyb, ale jiným způsobem. Zjednodušeně řečeno: raději tanec než závod. Stavění a sestavování (zaškatulkované jako oblíbené činnosti chlapců) baví také dívky, pokud mají k dispozici ty správné stavební hračky.

Co znamená “hraní rolí” aneb 4 top profese

Záliba holčiček v hraní rolí je to, co leží lidem posedlým současným trendem rovnosti pohlaví v žaludku nejvíc. Navzdory jejich teoriím si dívky (a potvrzují to každoroční přehledy nejprodávanějších dívčích setů) nejraději hrají na to, že jsou: 

  • maminky a opečovávají své panenkové miminko, popř. “starší” panenku, kterou můžou česat a jinak nazdobovat,
  • ženy v domácnosti s vlastní kuchyňskou linkou, nádobím a vysavačem,
  • princezny oblečené v krásných šatičkách a nalíčené dětskými šminkami, 
  • učitelky, zdravotní sestry, lékařky, veterinářky a podobné profese, které mají někoho na starosti a musí se o něj starat. Pacienty těchto her bývají obvykle plyšová zvířátka.

Lakonicky konstatováno, malá děvčátka mají k plotně a vysavači mnohem pozitivnější vztah než dospělé ženy. Možná proto, že v jejich hrách to není doopravdy? 

A co vysmívaná růžová? 

Proč je považována za dívčí barvu a vyskytuje se na mnoha předmětech pro dívky (nebo alespoň na obalech), je oříšek pro vědce. Ve středověku byla červená barva králů, upravená z barvy kardinálů. A růžová byla malá červená, její bratříček. Na obrazech té doby je Ježíšek často zobrazen v růžovém rouchu, zatímco matka Marie je zobrazena v modré barvě. Když náboženská symbolika vybledla a ztratila na významu, došlo k obratu o 180 stupňů. Neví se přesně proč, ale jisté je, že většina holčiček má své růžové období a že s nimi tato barva ladí. 

Myslíte při výběru hračky pro dítě na jeho pohlaví nebo spíš na konkrétní dítě, kterému bude určena?

Jana Paulusová